| Brand: | Plum |
| Model: | Flix |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 108 x 57 x 14.5 mm (4.25 x 2.24 x 0.57 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |