| Brand: | Plum |
| Model: | Coach Plus II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 157.8 x 74 x 9.9 mm (6.21 x 2.91 x 0.39 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Black, White |