| Brand: | Plum |
| Model: | Check LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 130.8 x 61.2 x 9.3 mm (5.15 x 2.41 x 0.37 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black, White |