| Brand: | Plum |
| Model: | Caliber II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6276 |
| Cpu: | 650 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116 x 51.6 x 13.5 mm (4.57 x 2.03 x 0.53 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS / HSPA |
| Colors: | Black, White |