| Brand: | Plum |
| Model: | Caliber |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| Cpu: | 650 MHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107 x 49 x 14.1 mm (4.21 x 1.93 x 0.56 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Red, White |