| Brand: | Plum |
| Model: | Boot |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6260A |
| Cpu: | 360 MHz |
| Gpu: | No |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 44 x 18.2 mm (3.54 x 1.73 x 0.72 in) |
| Weight: | 82 g (2.89 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Red, Pink |