| Brand: | Plum |
| Model: | Blast |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | @10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | @10fps |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 112.2 x 57.6 x 13.4 mm (4.42 x 2.27 x 0.53 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Yellow, Light Blue, Pink, Green, Dark Red |