| Brand: | Pantech |
| Model: | Vega Xpress IM-A720L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 122.5 x 63.9 x 10.8 mm (4.82 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight: | 119.8 g (4.20 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~216 USD |