| Brand: | Pantech |
| Model: | Vega No 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.9 inches, 96.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Technology: | Natural IPS Pro LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3140 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), Flux UX UI |
| Dimensions: | 158.6 x 83.2 x 9.9 mm (6.24 x 3.28 x 0.39 in) |
| Weight: | 210.5 g (7.41 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |