| Brand: | Pantech |
| Model: | U-4000 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 260K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 95 x 43 x 16.5 mm (3.74 x 1.69 x 0.65 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver black |