| Brand: | Pantech |
| Model: | Pursuit II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| Cpu: | 230 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 101 x 61 x 15 mm (3.98 x 2.40 x 0.59 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Pink, green, black |
| Usd: | ~216 USD |