| Brand: | Pantech |
| Model: | Pocket P9060 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 49.5 cm2 |
| Resolution: | 600 x 800 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 114.7 x 78 x 11.3 mm (4.52 x 3.07 x 0.44 in) |
| Weight: | 132.1 g (4.66 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |