| Brand: | Pantech |
| Model: | PG-8000 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 40 x 30 mm, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | RS-MMC |
| Body | |
| Dimensions: | 99.8 x 51.8 x 16.1 mm (3.93 x 2.04 x 0.63 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |