| Brand: | Pantech |
| Model: | PG-3300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 710 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 82.5 x 41.5 x 18.5 mm (3.25 x 1.63 x 0.73 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Pink |