| Brand: | Pantech |
| Model: | PG-1300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89.9 x 44 x 18.9 mm (3.54 x 1.73 x 0.74 in) |
| Weight: | 75.2 g (2.65 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |