| Brand: | Pantech |
| Model: | P1000 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 97 x 53 x 14.9 mm (3.82 x 2.09 x 0.59 in) |
| Weight: | 75 g (2.65 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Silver, Pink, Ivory-Brown |