| Brand: | Pantech |
| Model: | Matrix Pro |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 528 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Dimensions: | 105.9 x 50.8 x 21.6 mm (4.17 x 2.0 x 0.85 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Build: | Dual slide design |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Steel Blue |
| Usd: | ~227 USD |