| Brand: | Pantech |
| Model: | Matrix |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 50 x 20 mm (4.02 x 1.97 x 0.79 in) |
| Weight: | 132 g (4.66 oz) |
| Build: | Dual slide design |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Gray, Blue |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |