| Brand: | Pantech |
| Model: | Marauder |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1680 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 129 x 65 x 12 mm (5.08 x 2.56 x 0.47 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |