| Brand: | Pantech |
| Model: | Laser P9050 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.1 inches, 27.4 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~301 ppi density) |
| Technology: | AMOLED resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3.15 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 113.8 x 57.9 x 10 mm (4.48 x 2.28 x 0.39 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Gray/Blue |