| Brand: | Pantech |
| Model: | Jest II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 66 x 15 mm (3.70 x 2.60 x 0.59 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / UMTS / CDMA2000 |
| Colors: | Black |