| Brand: | Pantech |
| Model: | Jest |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 21.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 64 x 15 mm (3.70 x 2.52 x 0.59 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA |
| Colors: | Black |