| Brand: | Pantech |
| Model: | Hotshot |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 119 x 60 x 9 mm (4.69 x 2.36 x 0.35 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / CDMA2000 |
| Sensors: | Proximity |
| Colors: | Black, Red |