| Brand: | Pantech |
| Model: | G500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 85 x 41 x 22 mm (3.35 x 1.61 x 0.87 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Silver, Pearl White |