| Brand: | Pantech |
| Model: | Element |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 6400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8060 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 212.3 x 155.4 x 10.7 mm (8.36 x 6.12 x 0.42 in) |
| Weight: | 469.8 g (1.03 lb) |
| Build: | IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |