| Brand: | Pantech |
| Model: | Ease |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 113.8 x 57.9 x 14.2 mm (4.48 x 2.28 x 0.56 in) |
| Weight: | 99.2 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black/Gray |
| Price | |
| Usd: | ~194 USD |