| Brand: | Pantech |
| Model: | Duo |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Marvell PXA270 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Windows Mobile 6 Standard |
| Dimensions: | 102 x 50 x 19.9 mm (4.02 x 1.97 x 0.78 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Build: | Dual slide design |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |