| Brand: | Pantech |
| Model: | Discover |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.8 inches, 63.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 12.6 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 134.2 x 68.6 x 9.1 mm (5.28 x 2.70 x 0.36 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~400 USD |