| Brand: | Pantech |
| Model: | Crux |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 3.15 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 58 x 13 mm (4.29 x 2.28 x 0.51 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Colors: | Gray |