| Brand: | Pantech |
| Model: | C790 Reveal |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 2.2, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 99 x 60 x 14.8 mm (3.90 x 2.36 x 0.58 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Red, Blue |
| Price | |
| Usd: | ~184 USD |