| Brand: | Pantech |
| Model: | Burst |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 126.5 x 62.5 x 11.4 mm (4.98 x 2.46 x 0.45 in) |
| Weight: | 122.5 g (4.30 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Titanium, Ruby Red |
| Usd: | ~292 USD |