| Brand: | Pantech |
| Model: | Breeze IV |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1030 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 106.4 x 53.1 x 17.5 mm (4.19 x 2.09 x 0.69 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~173 USD |