| Brand: | Panasonic |
| Model: | X700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.0 inches, 33 x 39 mm, 12.7 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~136 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 104 MHz ARM 920T |
| Expandable: | miniSD, 16 MB included |
| Os: | Symbian 7.0s, Series 60 UI |
| Dimensions: | 97 x 49 x 24 mm, 89 cc (3.82 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |