| Brand: | Panasonic |
| Model: | X68/X77 |
| Release Date: | 2004, Q2 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | STN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 77 x 50 x 28 mm (3.03 x 1.97 x 1.10 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Cool silver, Vivid red |