| Brand: | Panasonic |
| Model: | G60 |
| Release Date: | 2003, Q3 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 740 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 47 x 19 mm, 75 cc (4.09 x 1.85 x 0.75 in) |
| Weight: | 87 g (3.07 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Chrome metal |