| Brand: | Panasonic |
| Model: | A100 Series |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 112 x 64 pixels, 3 lines, 16:9 ratio |
| Technology: | Graphics |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 77 x 44 x 17.8 mm, 55 cc (3.03 x 1.73 x 0.70 in) |
| Weight: | 66 g (2.33 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Black, Blue, Red |