| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP33 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.73", PDAF 20 MP, f/2.2, (night vision), 1/2.78", AF, infrared night vision lights 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 22000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired 18W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 175.4 x 84 x 27.2 mm (6.91 x 3.31 x 1.07 in) |
| Weight: | 577.5 g (1.27 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~432 USD |