| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP32 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 576 x 1152 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 20 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 6300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 166 x 81.1 x 15 mm (6.54 x 3.19 x 0.59 in) |
| Weight: | 300 g (10.58 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Orange |
| Usd: | ~205 USD |