| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP30 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 430 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 430 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.33", PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 1/2.78", AF, infrared night vision lights 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 11000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 120W wired, 50% in 15 min, 100% in 50 min |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 177.4 x 83.6 x 19 mm (6.98 x 3.29 x 0.75 in) |
| Weight: | 413.8 g (14.60 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~540 USD |