| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP23 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.52 in |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), PDAF -2 MP, f/2.2, (macro) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Capacity: | 10600mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 Tiramisu |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 176.0 x 84.0 x 17.0 mm |
| Weight: | 360 g |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Orange, Green |