| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP23 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 10600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Reverse wired |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~173 USD |