| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP22 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, (night vision), infrared night vision lights 2 MP (macro) |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 10000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Reverse wired |
| Chipset: | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GM9446 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~259 USD |