| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 5.93 inches, 90.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~271 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 20 MP, (wide), AF Secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 166.2 x 81.2 x 15.5 mm (6.54 x 3.20 x 0.61 in) |
| Weight: | 297 g (10.48 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Unspecified |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~151 USD |