| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP19 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 4 infrared night vision lights 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 21000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Unspecified |
| Colors: | Blue, Camo, Camouflage |
| Usd: | ~410 USD |