| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP18 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Size: | 5.93 inches, 90.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pi x els, 18:9 ratio (~271 ppi density) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF Secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 12500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Usd: | ~205 USD |