| Brand: | Oukitel |
| Model: | WP17 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Body | |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810 compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Display | |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pi x els, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 4 infrared night vision lights 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 8300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Price | |
| Usd: | ~259 USD |