| Brand: | Oukitel |
| Model: | RT9 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 11000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 251.2 x 170 x 14.2 mm (9.89 x 6.69 x 0.56 in) |
| Weight: | 850 g (1.87 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~292 USD |