| Brand: | Oukitel |
| Model: | RT5 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 10000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 14GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android |
| Dimensions: | 251.2 x 170 x 14.2 mm (9.89 x 6.69 x 0.56 in) |
| Weight: | 860 g (1.90 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~292 USD |