| Brand: | Oukitel |
| Model: | P1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 500 nits |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/56", PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 162.4 x 76.2 x 8.2 mm (6.39 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight: | 186.8 g (6.60 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Purple |
| Usd: | ~173 USD |