| Brand: | Oukitel |
| Model: | OT9 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~137 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.6, (wide), 1/5.0" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 8000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 258.2 x 169.5 x 8.6 mm (10.17 x 6.67 x 0.34 in) |
| Weight: | 520 g (1.15 lb) |
| Build: | Stylus support Drop resistant up to 0.5m |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Green, Gray, Purple |
| Usd: | ~194 USD |